MAT

Fatih Aygün - Vokal, Gitar

Engin Murat Yavuz - Gitar

Korhan Uran - Bas, Geri Vokal

Taner Keser - Davul

 

MAT ilk olarak 1993 yılında Engin Murat Yavuz, Fatih Aygün ve Korhan Uran'ın Galatasaray Lisesi'nde ortaokul yıllarında müzik yapmak için bir araya gelmesiyle ortaya çıktı. Başlarda grubun içindeki görev dağılımı sık sık değişti, şu anda vokalde ve lead gitarda bulunan Fatih o sırada davuldaydı, şu anda grupta olmayan Tuğrul ise o dönem grubun vokalistliğini yapıyordu.

 

Tuğrul ayrıldıktan sonra çalışmalarına 3 kişi olarak devam eden MAT üyeleri, Galatasaray Üniversitesi'nde beraberliklerini sürdürdü. Bu sırada gruptaki görev dağılımı da artık tamamen oturmuştu : Fatih, lead gitar ve vokal, Engin, lead gitar, Korhan, bas gitar ve geri vokal. Grubun baterist arayışları ise devam etmekteydi.

 

Grup üyeleri 2002 yılında "Ev yapımı" adlı demolarıyla Müzik Eseri Sahipleri Grubu (MSG) üyesi olarak bestelerinin ve şarkı sözlerinin haklarını tescil ettirdiler. Bu şarkılar içinde 1997 yılındaki kayıtlarda da yer alan "Tutsaklık" ve "İlk Sen" gibi parçalar ve yepyeni besteler yer aldı.

 

2003 yılının sonlarında sahne çalışmalarına hız verme kararı alan grup GaRaJ'a verilen bir ilan sayesinde Onur Önder'i kadrosuna katıp, 2004 yılında Ex-Bronx, Cafe Guitar, Ohm, Pulp ve Alt Kemancı gibi mekanlarda ve çeşitli üniversitelerin festivallerinde boy gösterdi. Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından, yönetmenliğini grubun ilk vokalisti Tuğrul'un üstlendiği "MAT: Yeni Bir Hayat" adlı grubu anlatan kısa bir film çekildi.

 

2003 Kasım ayında MAT kendi şarkıları ve bir Barış Manço cover'ından oluşan 4 şarkılık demosunun kayıtlarını tamamladı. Grup ardından bir plak şirketinden ilk ciddi teklifini yine bu dönemde aldı.

 

Yosunun klibi 2 Şubat 2005'te ilk kez Güven Erkin Erkal'ın sunduğu Yüxexes programında yayınlandı. Klip DreamTV yayın yönetmenlerince beğenilerek günlük rotasyona alındı. Ardından TRT"de Rock Market programıyla yayına girdi. Grubun demo kayıtlarındaki şarkılar pek çok radyo kanalının yayınında kendilerine yer buldu. Bu dönemde Pulp'ta birinci yılını kutlayan grup 10. Tuborg Roxy Müzik günlerinde ikinciliği aldı. Üniversite festivallerinin dahil olduğu pek çok konserde boy gösteren grup Kemancı'da düzenlenen Rock'n Dark konserine katılarak NumberOne TV yayın akışında yer aldı. Yine bu dönemde Herkes Biliyor un yaz aylarında raflarda yerini alacak Karma Karışık adlı bir derleme albümde yer alması için anlaşmaya varıldı.

MAT yazı takip eden dönemde İstanbul'da Bronx, Irish Center, Life Roof, Balans gibi mekanlarda, İzmir'de Kemancı, Bursa'da Çaçaron Rock Bar, Eskişehir'de Doors Park'ta konserler verdi, televizyon ve radyo programlarında ve yazılı basında yer almaya devam etti. 2006'nın ilk haftasında Herkes Biliyor'un yer aldığı Karma Karışık piyasaya sürüldü.

 

MAT 2006 boyunca stüdyo kayıtlarını hazırladı. Kayıtlar RMS stüdyoları ve grubun kendi ortamında tamamlandı, mastering işlemi Çağlar Türkmen tarafından yapıldı. Aynı yıl grubun finansmanıyla Herkes Biliyor'a destroyMAT isimli bir animasyon klip hazırlandı. Klibin animasyonları pokeimam, sayko kemal, mukus leo, dayı ve kaykaycı çocuklar ve saykomatrix gibi animasyonlardan ve destroyonur isminden hatırlanabilecek destroycartoon'un yaratıcısı Onur Kek tarafından hazırlandı. Stüdyo çalışmaları biter bitmez canlı performans üzerine yoğunlaşan MAT 2006'nın son günlerinde cumartesi geceleri sahne aldığı Pulp'ta aralık ayında çekilmiş canlı performans görüntülerden oluşan videolarını, Kolay Değil e bu videolardan hazırlanmış bir klibi ve destroyMATı video sayfasına ekledi.

 

2007 yılında Yosun Müzik'ten ilk albümleri yayınlayan grup, 2008'de yeni bateristleri Taner Keser ile çalışmaya başladı. En son Kevin Costner'ın oynadığı THY reklamları için yaptıkları Feel Like A Star parçası ile kariyerlerinde yepyeni bir sayfa açtı. Grup 2011 itibariyle dağılma kararı aldı.

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency