DAĞHAN BAYDUR

Yakup Dağhan Baydur, 3 Şubat 1949'da İstanbul'da doğdu. Müziğe olan ilgisi, beş yaşında aldığı piyano dersleri ve ailesi ile hafta sonları devam ettiği İstanbul Şehir Orkestrası'nın (Bugünkü IDSO) Taksim bahçesindeki konserleriyle başladı.

 

İlk, orta ve lise öğrenimini yaptığı Galatasaray Lisesi'nde, 1963'te kurduğu grup "The Young Beatles" ile konserler verdi. Barış Manço, Fikret Kızılok ve Mehmet Teoman gibi bir çok önemli müzisyenin de yetiştiği Galatasaray Lisesindeki öğrencilik yıllarında Timur Selçuk ile de çalıştı.

 

Üniversite yıllarında ekonomi okurken bir yandan da profesyonel olarak müzikle ilgili değişik konularda çalıştı: Türkiye'nin ilk diskoteği Club 33'te DJ ve yöneticilik (1967), Engin Cezzar ve Gülriz Sururi'nin sahneye koyduğu "Hair" müzikalinde oyunculuk ve müzisyenlik (1970), Selçuk Başar'ın ünlü Gelişim Orkestrası ve Haramiler ile konserler ve Jam Session'lar...Emin Fındıkoğlu ile değişik müzik yapımları...

 

Galatasaray, Denizbank ve Eczacıbaşı'nda basketbol oynadı. Üniversite sonrası, önce dayısı Süheyl Gürbaşkan'ın İstanbul Reklam'ında ve ardından Eli Acıman'ın Manajans'ında pek çok reklam müziğine ve filmlerine besteci ve yönetmen olarak imza attı. Bestelerinin kayıtlarını -o günlerde bilgisayar olmadığı için- genellikle Selçuk Başar /Onno Tunç gibi çok sevdiği dostlarının yer aldığı Gelişim Orkestrası ile gerçekleştirdi.

 

1978'de sözlerini Hulki Aktunç'un yazdığı ilk bestesi olan "Sevince", 900 eserin yarıştığı Türkiye Eurovision Birinciliğini kazandı. Türkiye'yi Paris'te besteci ve yorumcu olarak temsil etti.

İsmi "Nazar" olan bu grupta Nilüfer'in yanı sıra Olcayto Ahmet Tuğsuz ve kuzeni Zeynep Tuğsuzda yer aldı. Orkestrayı Onno Tunç yönetti.

 

Eurovision hazırlıkları sırasında çalışma fırsatı bulduğu ve grubun koreografisini yapan Haldun Dormen prodüktörlüğünde değişik masal müzikleri besteledi.

 

1979'da İngiltere'ye yerleşti. Londra'da Muzikotek'i kurarak beste çalışmalarını burada sürdürdü. 1980'de Liverpool dolaylarından Christine Billington ile evlendi.

 

1980'lerde Türk müziklerini tanıtan besteleri ve anonim Türk eserlerinden düzenlemeleri, İngiltere'nin büyük yapım şirketleri ve müzik bankaları tarafından CD halinde bütün dünyaya dağıtıldı. Aralarında, geçtiğimiz yıllarda dünyada çok beğenilen "My Big Fat Greek Wedding" ve Al Pacino'nun oynadığı "Frankie & Johnny" isimli filmlerin de yer aldığı bir çok yapımda bu müzikler kullanıldı. Londra'da Elton John, David Bowie, Miles Davis gibi bir çok önemli müzisyenin aranjörüolan besteci Paul Buckmaster ile değişik projelere imza attı.

 

1986'da Türkiye'nin ilk "Müzik Yayım Şirketi" Muzikotek'i İstanbul'da kurdu. Muzikotek, Türk bestecilerinin haklarını koruma çalışmaları ve özgün müzik üretiminin yanı sıra bir çok uluslararası müzik yayım şirketinin temsilciliğini yapmaktadır. Muzikotek 30 yıldır tüm televizyon kanalları, film endüstrisi, reklam şirketleri ve AVM'ler gibi müziğe ihtiyacı olan tüm kurumlara müzik servisi sağlamaktadır.

 

Dağhan Baydur 1990'lardan başlayarak, Türkiye'de müzik sektörünün altyapısının oluşturulması ve telif haklarının oturması için yoğun çaba harcadı. 1987'de kurulan MESAM'ın dünyanın gelişmiş meslek birlikleri düzeyine gelmesi için çalıştı. MESAM Yönetim Kurulunda görev yaptı.

 

1999'da, 50 besteci ve aralarında Muzikotek'in de bulunduğu 5 yayım şirketiyle birlikte, MSG adı altında Türkiyenin ikinci Müzik Eseri Sahipleri meslek birliğini kurdu, 2003'e kadar başkanlığını yürüttü.

 

Gene 1999'da, yıllardır gündeminde bulunan bir projesini hayata geçirerek, meslek olarak bu sektörü seçmesinde büyük etkisi olan "The Beatles" grubunun eserlerini Türk enstrümanları ve ezgileriyle yorumladığı "Beatles Alaturka" CD'si ve konser etkinliğini gerçekleştirdi. Dağhan Baydur'un Fuat Güner ve Erdal Kızılçay ile yaratıcı işbirliği ile gelişen bu proje kapsamında, önce İstanbul'da sonra Liverpool - Beatles Festivalinde konserler verildi.

 

Bu konserleri izleyen İngiliz Kraliçesi 2. Elizabeth'in danışmanları tarafından 2002'deki Jubilee konserine davet edilen DEF Orchestra / Beatles Alaturka, Liverpool'daki Jubilee konserine damgasını vurdu. 2. Elizabeth katkılarından dolayı Baydur'a teşekkür mektubu gönderdi.

 

Aynı senelerde Londra'da George Martin'in Air stüdyosunda LSO ile kaydettiği bestesi Türk Süiti, Ali Kırca'nın ünlü " Siyaset Meydanı"nın jenerik müziği oldu.

 

Bugün Muzikotek, Türk bestecilerinin nitelikli ve farklı eserler üretmeleri ve bu eserlerin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da pazarlanması ve lisanslanması için yoğun çalışmalarına devam etmektedir. Bu çalışmaların, Muzikotek'teki genç, heyecanlı ve en az batıdaki meslektaşları kadar tecrübeli profesyonel kadro ve müzikçilerle yepyeni boyutlara ulaşması hedefleniyor.

 

Dağhan Baydur'un hayattaki en değerli varlıkları başta eşi, kızı ve oğlu olmak üzere tüm ailesi, dostları, müzik, Galatasaray Topluluğu ve dünyada yer alan tüm iyi şeyler'dir.


Bu besteci aynı zamanda Banka'da

İlgili Müzik Bankası Albümleri:


İlgili Ticari Yapımları:

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency