BEHÇET KEMAL ÇAĞLAR

Şair ve öğretmen Behçet Kemal Çağlar, 1908'de Erzincan'ın Tepecik köyünde doğmuştur.

Babasının çeşitli bölgelerdeki memurluğu, daha sonra kendisinin Halkevleri Müfettişliği ve doğu sınırlarındaki askerlik görevi sayesinde Türkiye'nin her yerini dolaşmıştır. Atatürk'ü de yakından tanımış, zaman zaman sofrasında şiirler yazmıştır. Faruk Nafiz Çamlıbel ve Eflatun Cem Güney edebiyat hocaları olmuştur. Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın sohbetlerinden yıllarca ilham almıştır.

İlk şiiri arkadaşlarıyla çıkardıkları Hep Gençlik dergisinde yayımlanan Behçet Kemal, daha sonra Türk Yurdu ve Hayat (1927) dergilerinde görülmüştür. Ulus'ta yayımlanan kimi şiirlerinde Ankaralı Aşık Ömer adını kullanmış, 1949'da Şadırvan dergisini çıkarmıştır. İstanbul Radyosu'nda, 27 Mayıs'tan önce ve sonra, aralıklı olarak Şiir Dünyamız adlı programı yönetmiştir.

Behçet Kemal'in şiiri, biçim ve öz olarak iki kaynaktan beslenir: Halk şiiri ve Atatürkçülük. Doğuda tanıştığı halk şairlerinden oldukça etkilenmiştir. Milletvekilliği de yapmış olan Çağlar, başka politik görevler de teklif edilmesine rağmen kendi deyimiyle "günlük politikadan tiksindiği" için teklifleri kabul etmemiştir. Ünlü şair 25 Ekim 1969'da vefat etmiştir.

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency