DORUK SOMUNKIRAN

1968 yılında Ankara'da dünyaya gelen Doruk Somunkıran, 7 yaşında klasik gitar dersleri alarak müzikle aktif olarak ilgilenmeye başladı. Gitar dersleri faydalı ve eğlenceli olsa da tutkusu o yönde değildi; odasına kapanıp saatlerce kendi yarattığı melodiler üzerinde çalışmaktı onun istediği. İleriki yıllarda klasik gitarın yerini elektro gitar alacak ve Doruk, Ankara'da özgün müziğe sıcak yaklaşan her türlü oluşumun içinde yer alacaktı; pop, country ve jazz çalan gruplara katıldı, ama hep kendi besteleriyle.

 

Bu arada müziğe paralel olarak devam etmekte olan bir eğitim ve kariyer süreci vardı; T.E.D. Ankara Koleji'ni ve ardından O.D.T.Ü. Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitiren Doruk, önce bir bankada çalışmaya başladı. Sonra zamanın Hazine ve Dışticaret Müsteşarlığı'nın sınavlarını kazanarak o kurumun kadrosunda yer aldı. Dışticaret Uzmanı ünvanını almasından kısa bir süre sonra T.C. Budapeşte Büyükelçiliği'ne Ticaret Müşavir Yardımcısı olarak atandı.

 

İşte bu sırada ne olduysa oldu ve Doruk, müzik çalışmalarının yer aldığı bir "demo"yu Berklee College of Music burs komitesine gönderdi. Çoğu müzisyen gibi Doruk'un da hayallerini süsleyen bir müzik okuluydu Berklee. Çalışmalarının değerlendirilmesi sonucunda burs kazandığını öğrendi ve yüzünü hayallerine, sırtını kariyerine dönerek 1998 yılında Berklee'de eğitim almak üzere ABD'ye yelken açtı.

 

Berklee'de öğrenciliği sırasında başka burslar ve ödüller de kazandı; Berklee Entering Student Talent (BEST) bursu, Berklee Achievement bursu, John Dankworth Excellence in Musicianship ödülü bunlardan en önemlileriydi. Bu arada kütüphanede, kariyer merkezinde, pizzacılarda ve stüdyolarda çalıştı. Okulu 2000 yılında yüksek şeref listesine girerek (magna cum laude) bitirdi. Mezuniyetinden sonra geçen süre zarfında yaptığı meslekler listesine prodüktörlük, aranjörlük, mütercimlik, yazılım uzmanlığı, öğretmenlik ve tonmaysterliği de eklemiştir.

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency