ŞENOVA ÜLKER

1979 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yüksek Devresini "Pekiyi" derece ile bitiren Şenova Ülker, aynı yıl İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nda birinci trompetçi olarak çalışmaya başladı. Halen bu orkestrada grup şefi olarak yer alan sanatçı, aynı zamanda İ.Ü. Devlet Konservatuvarı ve M.S.Ü. Devlet Konservatuvarı'nda trompet öğretmenliği yapmaktadır.

Klasik müziğin yanı sıra profesyonel olarak caz müziği çalışmalarında da sıkça yer alan Şenova Ülker, daha öğrencilik yıllarındayken (1977) "Jazz Juniors" adlı grupla çalışmalara başladı ve bu arada Emin Fındıkoğlu'ndan caz teorisi öğrendi. Billy Hart, Buster Williams, Joe Henderson, Arto Tunç, Roy Hargrove, Sammy Figueroa gibi birçok ünlü cazcı ile jam-session ve konserlerde çaldı. 1996 yılında genç müzisyenlerden oluşturduğu "Şenova Ülker Big Band"i bir buçuk yıl yönetti ve bu grupla konserler verdi. 1998 yılında katıldığı Pasaporte Latino grubu ile Latin Müziği çalışmalarında bulundu, grubun "Latin Türküler" isimli CD'sinde yer aldı.

2004 yılında çıkan Aşkın Arsunan'ın "One A Day" isimli CD çalışmasında solist ve Kemik 3 olarak yer aldı. Bunların dışında; Emin Fındıkoğlu / Detant, Pop-Caz ve Latin-Caz grubu: "0212", Emin Fındıkoğlu / Euphony, 7.Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nde de yer alan Aşkın Arsunan Ethno-Karma Project, Dzihan & Kamien, Hicaz (Hi-Jazz), Önder Focan Grubu, Şenova Ülker Quartet, Jazz-on line, Q bar quartet projelerinde yer aldı.

70'li yıllardan bugüne sayısız müzik albümünün stüdyo çalışmalarında da yer alan Şenova Ülker, Aycan Teztel ve Levent Altındağ ile oluşturdukları bakırlar üflemeliler grubu Ş.A.L. / Kemik 3 ile stüdyo çalışmalarına devam etmektedir.

Şenova Ülker ayrıca 2002 yılında kurulan ve gün geçtikçe müzik milli takımına dönüşen "İstanbul Superband"in (eski adıyla Beck's Big Band) kurucu üyesi ve solist trompetçisi olarak sahne almaktadır.

Sanatçının katıldığı festivaller arasında; 1985-86 Bilsak Caz Festivali, 1994 Akbank 4.Caz Festivali ve Kuşadası Caz Festivali, 1995 Bursa 34.Kültür Festivali, 1996 C.R.R. Konser Salonu / YKB Gençlik Festivali, ODTÜ 1. Caz Günleri, Uluslararası Eskişehir Festivali, 2000 Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2001 Bodrum Caz Festivali, 2002 Afyon Caz Festivali, 2003 Afyon Caz Festivali, 2003 - 10. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2004 - 11. Uluslararası İstanbul Caz Festivali bulunmaktadır.

Ülker'in yer aldığı CD'lerden bazıları; Aşkın Arsunan: "One A Day", Önder Focan Grubu: Erken ve Sekiz adlı albümler, Pasaporte Latino : Latin Türküler, Esin Afşar : Caz Yorumuyla Aşık Veysel, Arif Sağ : Concerto for Bağlama, Feyza : I'm New (Alto Horn), Dzihan&Kamien: Mc Sultan / Gran Riserva ve Live from Porgy & Bess gibi çalışmalardır.


İlgili Müzik Bankası Albümleri:


İlgili Ticari Yapımları:

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency