EYLEM PELİT

Eylem Pelit, 1971 yılında Ankara'da doğdu. İlkokuldan sonra İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı’nın Viola bölümünde okudu. 1988 yılında bas gitar çalışmalarına başladı. Ali Perret ile caz armoni ve teorisi çalıştı.

7. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nde, Aşkın Arsunan Ethno-Karma Project 'te yer aldı. Ayrıca 14. ve 17. Akbank Caz Festivalleri, Leverkusen Caz Festivali 2006 ve 2007, 11. Ankara Caz Festivali, 10. ve 11. İstanbul Caz Festivalleri, Simdi Stuttgart Caz Festivali, 5. ve 6. Alanya Caz Günleri Festivali, 14. ve 16. İzmir Caz Festivalleri, 2009 Paris Türk Haftası, 10. Penang Caz Festivali, 2014 yılında Okan Ersan ve Super Band'la Nanjing Caz Festivali gibi sayısız festivallerde çaldı.

John Scofield, Claudio Roditi, Fatih Erkoç, Aşkın Arsunan, Okay Temiz, Elvan Aracı, Mark Harris, Karl Potter, Jack Tama, Russel Melon, Aydın Esen, Tuna Ötenel, Neşet Ruacan, Kerem Görsev, Fahir Atakoğlu, Stephane Belmondo, Larry Coryell, Muvaffak (Maffy) Falay, Mısır'lı Ahmet, Diana Reevese, De De Bridgewater, Catia Werneck, Rex Richardson, Robby Ameen, Bob Francescini, Amik Guerra, Ernie Watts, Dave Weckl, Gilad Atzmon, Yıldız İbrahimova gibi sanatçılarla, konser ve jam-session'larda birlikte oldu.

1997 yılında Dublin'de düzenlenen "Eurovision Şarkı Yarışması"nda, Levent Çoker'in bestesiyle Türkiye'ye üçüncülük kazandıran grupta yer aldı. Emir Ersoy'un ''Cuban Portrait'', Sarp Maden'in ''Bence'', Cem Nasuhoğlu'nun'' Yolculuk'', Ayhan Sicimoğlu'nun ''Friends & Family'', Okan Ersan ve Aşkın Arsunan'ın ''One Day”, Şenay Lambaoğlu'nun "İçimde Aşk Var", Eren Coşkuner'in "The Long Way", Ömer Göksel (Istanbul Super Band), Yahya Dai'nin "Ümit Var Mavi", Gülden Göksen'in "Güldencaz", Cengiz Özdemir'in "Madımak", Hakan Kurşun'un "Kütle" ve kendi aranjmanlarından meydana gelen “Authentic Anatolian Project” albümlerinde yer aldı.

Kayahan, Ajda Pekkan, Nilüfer, Sezen Aksu, Nükhet Duru, İzel, Yaşar, Mustafa Sandal, Işın Karaca, Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Modern Folk Üçlüsü, Deniz Seki, Nazan Öncel, Funda Arar, Volkan Konak gibi çok sayıda Türk Pop Müzik sanatçısının, stüdyo kayıt ve sahne çalışmalarında yer aldı.

2015 yılında, Tiyatro Kare'nin yapımcılığını üstlendiği "Fosforlu Cevriye" müzikalini yazdı. Kuvay-i Milliye Kadınları belgeselinin müziklerini yazdı. Henüz sahnelenmemiş olan "Tahir ile Zühre" adlı bir müzikali daha bulunmaktadır.

Grup Habbecik, Hi Caz Hicaz, Authentic Anatolian Project, Power Trio ve Passiflora gruplarının bir üyesi olan Eylem Pelit; aynı zamanda Türkiye'nin usta caz müzisyenlerinden oluşan İstanbul Superband'de de bas gitar çalmakta ve aranjmanlar yapmaktadır.

2013 yılında, Sony firmasından “Authentic Anatolian Project” adlı projeyi hayata geçirdi.

2015 yılında, kendi adına yaptığı ilk albüm olan "Yedi Uyuyanlar" adlı çalışmayı çıkarttı.

Kuruluşundan itibaren (1993-2013) "Kültür Bakanlığı Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu”nda bas gitarist ve aranjör olarak görev yapmakta; 2013 yılı itibariyle de İ.Ü. Devlet Konservatuarı’nda sanatçı öğretim elemanı olarak çalışmaktadır.


İlgili Müzik Bankası Albümleri:

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency