KEITH ABINGDON

Birmingham / İngiltere doğumlu olan Keith 'Smoke' Abingdon, profesyonel müzik kariyerine ilk olarak 13 yaşında yer aldığı grubuyla başladı. Genç yaşına rağmen The Ronettes, Marty Wilde gibi müzisyenlerle birlikte sahne aldı.

Gençlik yıllarında kurduğu “Breakthru” isimli psychedelic soul grubu, o dönem festivallerinin en sevilen gruplarından biri olmayı başardı.

Londra’ya taşınmasının ardından, dönemin önemli müzisyenlerinden Alex Harvey, Alan Bown ve Ian Hunter ile birlikte çalıştı. Bu dönemde kurduğu “Gnasher” grubu, Purple Records’la anlaşma imzaladı ve albümlerinin yapımcılığı da Deep Purple grubunun basçısı Roger Glover tarafından yapıldı.

Rock ve blues üzerine olan yeteneği sayesinde, pek çok müzisyenin hem sahne performanslarında hem de single ve albüm çalışmalarında kendine yer edindi. Rock müzikali Hair’in Avrupa turnesi ardından, şarkıcı Elizabeth Barraclough’un da yer aldığı yeni grubuna katılarak, Bob Dylan ve Janis Joplin’in de menajerliğini yapan Albert Grossman ile anlaşma imzaladı.

Hayatını 10 yıl boyunca Woodstock’ta sürdüren Abingdon, bu dönemde Paul Butterfield ve John Sebastian (Lovin' Spoonful) gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çaldı. Kendisine gelen teklifler ile New York çevresinde sahne performanslarını sürdürmeye devam etti.

1980’lerde İngiltere’ye dönmesiyle birlikte, “Breakthru” grubundan tanıdığı eski dostu Richard Thomas ile tekrar bir araya geldi ve ikilinin kurduğu “Spot The Dog” bir çok başarılı kayda imza attı.

Richard Thomas ile olan çalışmaları günümüzde de devam etmekte olup, Abingdon unik ve otantik gitar tekniği ile sahne performanslarına ve turlara hala devam etmektedir.


İlgili Müzik Bankası Albümleri:

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency