HASAN NİYAZİ TURA

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Küçük yaştan itibaren kompozisyon, armoni ve kontrpuan çalışmalarına babası Prof. Yalçın Tura ile başladı.

7 yaşında Prof. Gönül Gökdoğan ile başladığı keman eğitimini, Prof. Nuri İyicil ile sürdürerek 2003’te mezun olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Prof. Hasan Uçarsu ile de özel olarak kompozisyon çalıştı. 2004 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı Ulusal Beste Yarışması’nda “1. Senfoni”si ile “Büyük Ölçekli Senfonik Eserler” kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Kemanda ustalık çalışmalarını Prof. Cihat Aşkın ile sürdürerek 2006 yılında Cemal Reşid Rey’in Keman Konçertosu’nun ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. 2007 yılında (E) Org. Aytaç Yalman’ın hazırladığı metin üzerine “Şehitler Oratoryosu”nu besteledi.

Prof. Gürer Aykal ile özel olarak çalışmaya başladığı orkestra şefliği dalında yüksek lisans çalışmalarını 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda Prof. Rengim Gökmen ile tamamladıktan sonra, ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Samsun Devlet Opera ve Balesi, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Muğla Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası,  CRR Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Karşıyaka Oda Orkestrası ve Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası; yurtdışında Sliven (İslimye) Senfoni Orkestrası (Bulgaristan), Karaganda Senfoni Orkestrası (Kazakistan) ve Orta Saksonya Fialrmoni Orkestrası ile şef olarak sahneye çıktı.

2012 yılında bestelediği ve ilk seslendirilişi aynı yıl Katar’da yapılan “Klarinet Konçertosu” yurtiçi ve yurtdışında çeşitli solistlerce seslendirildi. 2013 yılında bestelediği “Aspendos: Yüzyılların Aşkı” Balesi, aynı yıl gerçekleştirilen 20. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde Nugzar Magalaşvili’nin koreografisi ile sahnelendi. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı siparişi üzerine bestelediği “Şehidin Türküsü” senfonik şiiri 43. İstanbul Müzik Festivali’nin (2015) açılışında seslendirildi. “Konçertango” adlı keman konçertosunun Almanya’daki ilk seslendirilişinde solist olarak sahne aldı. “Andante” dergisi 2016 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Bestecisi” seçilen Tura, ayrıca 2020 yılında “Onlar” başlıklı çoksesli koro eseriyle “4. Çoksesli Koro Eserleri Beste Yarışması”nda ikincilik; “Horondo Capriccioso” adlı eseriyle de “6. ADK-DER Beste Yarışması”nda birincilik ödülünü kazandı.

Doğuş Grubu’nun 2006 yılında başlattığı sosyal sorumluluk projesi Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın kuruluşundan beri Şef Yardımcısı olarak çalışan Tura, 2021 yılından beri İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın 1. Şef vekili olarak görev yapmaktadır. 


İlgili Müzik Bankası Albümleri:

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency