GÖKHAN KIRDAR

1970 yılında Aydın'da doğan Gökhan Kırdar, 1988 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni kazanarak İstanbul'da yaşamaya başlamıştır.

1994 yılında ilk albümü "Serseri Mayın" ile Türk Müzikseverleriyle tanışmıştır. Bu albümünde yer alan "Yerine Sevemem" adlı çalışma haftalarca listelerde yer almış ve Türk Pop Müziği klasikleri arasına girmiştir. Kırdar 1995 yılında "Tutunamadım" adlı 2. albümünü müzikseverlerin beğenisine sunmuştur. Bu albümde, 1993 yılında yaptığı ilk film müziği çalışması olan "Gece, Melek ve Bizim Çocuklar" da yer almıştır. Aynı yıl İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji Bölümü'nde eğitimini sürdürdü. 1997 yılında kendi müzik yapım şirketi olan Loopus'u kurmuş ve Türkiye'nin ilk elektronik müzik albümü olan "Trip"i yayınlamıştır. 1999 yılında yaşanılan Marmara Depremi nedeniyle, depremzede çocuklar yararına, Hasbro Intertoy ile ortaklaşa hazırlanan "Furby 3Doo" projesi, aynı yıl Loopus etiketiyle yayınlanmıştır. Aynı yıl, Ankara Film Festivali'de En İyi Kısa Film Ödülü alan "Namaste" adlı filmin müzikleri de sanatçının bu dönemde yaptığı çalışmalar arasında yerini almıştır.

2000 yılı içerisinde, ilk Müzik Bankası çalışması olan "Ethrotronix " albümünü hazırlamıştır ve Muzikotek ile yapılan ortaklaşa çalışma ile bu albüm 14 ülkede tanıtılmıştır. Aynı çalışma, 2003 yılında albüm olarak müzik piyasasına da sunulmuştur.

2002 yılında, müziklerini hazırladığı "Tekfur Sarayı ve İstanbul" belgeseli, İstanbul Belgesel Film Festivali'nde İzleyici Özel Ödülü'nü almıştır. Aynı yıl "Aliya" belgeselinin müziklerini bestelemiş ve bu çalışma Belgesel Yazarlar Birliği tarafından Yılın Belgeseli ödülünü almıştır. Yine 2002 yılı içerisinde "Fırsat/Crude" filminin müziklerini hazırlamıştır. Film başta Los Angeles Film Festivali En İyi Film Ödülü olmak üzere birçok uluslararası festivalde ödül kazanmıştır. Kırdar, bu filmin müziklerinden oluşan "Keyf/Pleasure" albümünü 2004 yılında yayınlamıştır. Albümde yer alan "Keyf/Pleasure" çalışması EMI tarafından tüm dünyada piyasaya sürülen karma albümde de yer almıştır. 2002 yılından bu güne değin, Kurtlar Vadisi TV dizisinin müziklerini hazırlayan sanatçı, bu diziye ait Vol.1 ve Vol.2 soundtrack albümlerini 2004 yılında yayınlamıştır.

2004 yılında, Muzikotek aracılığıyla İngiliz Warner Chappel müzik şirketiyle yeni bir Müzik Bankası çalışması için anlaşma imzalayan Kırdar, aynı yıl 2005 Mart ayında vizyona girecek olan ve birçok ödül kazanacağı "Anlat İstanbul" filminin müziklerini hazırlamıştır. Film ve TV dizisi projeleriyle büyük ilgi gören sanatçı, Ocak 2005'te Haziran Gecesi TV dizisi müziklerinin yer aldığı "Yağmur", Haziran 2005'te de Yabancı Damat TV dizisinin müziklerinin yer aldığı "Üstüme Basıp Geçme" albümlerini yayınlamıştır.

Sanatçı, 2004 yılında Lüksemburg'da düzenlenen ve birçok Türk tasarımcının eserlerinin sergilendiği "Self Project"te "Tüür" başlıklı müzik projesiyle katılımcı olarak yer almıştır. Aynı proje "Tüür-Yağmur Duası" adıyla Temmuz 2005'te albüm olarak yayınlanmıştır. Tüür projesi M.Ö. 15.000'e dayanan Orta Asya Türk Müziği çalgılarının elektronik müzikle sentezlendiği ilk çalışma olarak Türk Müzik tarihindeki yerini almıştır. Aynı yılın ikinci yarısında "Banyo" filminin müziklerini hazırlamıştır. 2005 yılının Aralık ayında "Yerine Sevemem Best Of Jenerik Vol.1" albümünü piyasaya sunmuştur. Bu albüm birçok ilke imza atarak içeriğindeki görsel zenginlik nedeniyle bu güne kadar yayınlanmış ilk multiformat albüm ünvanını almıştır.


İlgili Ticari Yapımları:

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency