BÜLENT EVCİL

Dünyaca ünlü flüt virtüözü Sir James Galway tarafından jenerasyonunun en iyi flütçüsü olarak tanımlanan Bülent Evcil; 1980 yılında MSÜ Devlet Konservatuarında başladığı flüt eğitimini Brüksel Kraliyet Konservatuarı ve Heidelberg-Mannheim Müzik Yüksek okuluyla tamamladı. 1992 yılında Sir James Galway’in Dublin’de düzenlediği flüt seminerindeki ”en iyi yorumcu” yarışmasında kazandığı 2.lik ödülü ona ünlü virtüozün ögrencisi olma fırsatını sağladı.

2000-2005 yılları arasında Istanbul Devlet Opera ve Balesinde flüt Grup Şefi olarak çalışan sanatçı,halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda Flüt Grup Şef Yardımcısı , Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda Solo Flütçüdür. Evcil aynı zamanda uluslararası orkestralarda solo flütçü ve 1. flütçü olarak yer almıştır.

Bunlar arasında; Lorin Maazel’in şefliği altındaki”Arturo Toscanini” Filarmoni’’Orkestrası, Italyan Uluslararası Senfoni Orkestrası, Sao Paulo Devlet Senfoni Orkestrası sayılabilir.

Solist kariyerine de yurtiçi ve yurtdışında 30’den fazla ülkede yeraldığı birçok konser ve uluslararası müzik festivallerince aldığı davetlerle devam etmektedir.

Dünyadaki hemen hemen tüm flüt festivallerine resital ve master class’lar vermek üzere davet edilmiştir.

Solist kariyerine de yurtiçi ve yurtdışında 30’den fazla ülkede yeraldığı birçok konser ve uluslararası müzik festivallerince aldığı davetlerle devam etmektedir.

Sanatçı Türkiyede birçok eserin ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiştir, bu eserler arasında; Lowell Lieberman flüt konçertosu bulunmaktadır,ayrıca otoritelerce dünyanın en zor flüt konçertosu olarak adlandırılan J.Rodrigo’nun ”Concierto Pastoral” isimli eserini İstanbul,Adana ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları ile birlikte seslendirmiştir.En son olarakta Fazıl Say ve Kamuran İncenin flüt konçertolarının Dünya ve Türkiye premierlerini gerçekleştirmiştir.

Sanatcının ‘’Tango zamanı’’ adlı Kalan müzik ve ‘’Ortadoğu Minyatürleri’’adlı A.K müzik tarafından iki adet CD’si yayınlanmıstır.2013 yılında Fazil Say’ın Mezopotamya Senfonisinde solist olarak yer almis’ CD ve DVD kayıtları gerceklestirmistir.2015 yılında sanatcı 3.albümünü dünyaca ünlü eşlik pianisti Phillip Moll ile birlikte kayıt etmiş ve ‘’Virtüoz flüt’’ adı ile A.K müzik tarafından piyasaya çıkmıştır.

Bu albüm sanatçının dünya çapında tanınırlığını arttırmış ve Amerika’da basılan Dünyanın en ünlü flüt dergisi olan;”Flute Talk”dergisine 8 sayfalık bir röportajla birlikte kapak olmuştur. Fazıl Say sanatçının adına adadığı bir flüt konçertosu bestelemiştir. 2022 yılında Fazıl Say’ın bestelediği  “Portreler op.101”adlı albüm tüm dijital marketlerde ve platformlarda piyasaya çıkmıştır.

Ayrıca Fazıl Say’ın flüt konçertosunu Camerara Salzburg Orkestrası ile kayıt almış gene Say tarafından adına ithaf edilen “The Flute world”(flüt dünyası) adlı solo flüt için yazdığı parçalarıda kayıt etmiş ve 2023 yılında her iki kayıtta büyük bir albüm olarak tüm dünyada muzik marketler ve digital platformlarda yayınlanacaktır.

Flütün Türkiye’deki popülerliğini arttırmayı ve sanatıyla Türkiye’yi dünyada en iyi şekilde temsil etmeyi kendine amaç edinmiş olan Sanatçı,Belçika Kraliyet sanat teşvik madalyası sahibidir. Andante müzik dergisi tarafından 2010 yılının en başarılı nefesli sazlar sanatçısı olarak seçilerek ödüllendirilmiştir.

 


İlgili Müzik Bankası Albümleri:

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency