AYCAN TEZTEL

Aycan Teztel Dormen Tiyatrosu'nda Oliver Twist müzikalinde başrol oynayarak başladığı tiyatro çalışmalarının yanında Rana Erksan'dan piyano dersleri alarak müzisyenliğe ilk adımını attı. 1970 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girerek trombon çalmaya başladı ve burada dokuz yıllık konservatuvar eğitimini tamamladı. 1979 yılında Hollanda'da Rotterdam Konservatuvarı'nın giriş sınavlarını kazandı. Rotterdam Filarmoni Orkestrası birinci tromboncusu Gerard Velthuijsen ile beş yıl çalıştı. Hollanda'da kaldığı yıllarında senfoni orkestraları, oda müziği grupları ve bir Big Band'de yer aldı. Burada yine yardımcı ders olarak aldığı klasik piyanonun yanında kısa bir süre de Cees Slinger ile caz piyano ve caz ensemble çalıştı. 1983 yılında Metropole Orkestrası'nın sunduğu workshop kapsamında bu orkestrada Hollanda'nın seçilmiş öğrencileri ve müzisyenleri ile birlikte çaldı. 1984 yılında Rotterdam Konservatuvarı'ndan "Uitvoerend Musicus – trombone" ile mezun oldu. 1985 yılında M.S.Ü. Devlet Konservatuvarı'nda Sanatçı Öğretim Elemanı olarak çalışmaya başladı.

1989 yılında Boston Üniversitesi School of Fine Arts'ın yüksek lisans programını "Director's Award" ödülü ile kazandı. Burada Boston Senfoni Orkestrası ve Boston Pop Orkestrası üyesi Norman Bolter ile çalıştı. Eğitimi sırasında Empire Brass Quintet üyeleri Rolf Smedvig ve Scott Hartman'dan, bir dönem de Roger Voisin'den oda müziği dersleri aldı. Trombon eğitiminin yanında elektronik müzik derslerine de katıldı. James O'Dell yönetimindeki Boston University Jazz Lab Big Band'de çalarken Randy Brecker gibi bazı usta müzisyenlerle konser yapma imkanı buldu. 2002 yılında Türkiye'nin en iyi caz müzisyenlerinin de içinde bulunduğu Beck's Big Band'i kurdu. Şefliğini yaptığı bu orkestra ile 2003-2004 yıllarında İş Sanat'ta ve 10.&11. Uluslararası İstanbul Caz Festivallerinde konserler verdi. 1972 yılından bugüne Türkiye, Avrupa ve Amerika'da sayısız stüdyo kayıtlarında düzenlemeleriyle ve trombon, piyano ve bas gitar çalarak yer alan Aycan Teztel, halen İ.Ü. Devlet Konservatuvarı'nda Sanatçı Öğretim Elemanı olarak çalışmakta, trombon, oda müziği ve orkestra repertuvarı dersleri vermektedir.

Teztel'in yer aldığı gruplar arasında; Vinko Globakar yönetimindeki Rotterdam Filarmoni Orkestrası, Oda Müziği Grubu (1983, Hollanda/Belçika), Rotterdam Trombon Topluluğu, Cees Small yönetimindeki R.C. Big Band, Clifford Jordan Topluluğu, Grup Fantasy, Symfonisch Blaasorkest (solist), Workshop Metropole Orkest, İstanbul Brass Ensemble, Boston Üniv. Senfoni ve Üflemeli Çalgılar orkestraları, Boston University Brass Ensemble, Boston Trombone Cooperation, Boston University Jazz Lab Big Band, MIT-Jazz, Kristal Elma Caz Orkestrası, Baroque Chamber Orchestra (şef), Grup 0-212, Uluslararası Eskişehir Festival Orkestrası, 3. Eskişehir Festivali, Jose Carreras-CRR Senfoni Orkestrası Klavyeli Çalgılar, Pasaporte Latino, Mersin Oda Orkestrası, MİAM Modern Müzik Topluluğu, "Q" Quintet (bas gitar), Dzihan & Kamien Orkestra, Beck's Big Band bulunmaktadır.

Katıldığı projeler arasında; Babylon Konserleri, Rotterdam Konservatuvarı Senfonik Orkestrası Konserleri, Piyanist Fransje Dorst ile Resital, Rotterdam Konservatuvarı Üfleme Çalgılar Topluluğu konserleri, Cees Slinger Jazz Ensemble ve Henk Sprenger sınıf konserleri, Piet Struijk Jubileum Concert, Mezuniyet Resitali, İstanbul Resitali, İstanbul Trombon Topluluğu Konserleri, Uluslararası Houston Festivali (Fatih Erkoç), Gökmen A. Noyan ile resitaller, Uluslararası Çeşme Müzik Yarışması (orkestra piyanisti-1988), Joann Koh ile konserler, 75. Yıl Konserleri-Fahir Atakoğlu&CRR Senfoni Orkestrası (klavyeli çalgılar), 2. Uluslararası İstanbul Caz Festivali (F. Atakoğlu, klavyeli çalgılar), F. Atakoğlu G.W.U. Lisner Auditorium konseri, Boğaziçi Festivali CRR Senfoni&F. Atakoğlu (klavyeli çalgılar), Aşkın Arsunan Ethno-Karma Project, 7. Uluslararası İst. Caz Festivali-Erden Bilgen ile ikili konser, Porgy & Bess (Avusturya), İş Sanat konserleri, Akbank 5. Bodrum Caz Günleri, 23. İst. Uluslararası Film Fest. Ödül Töreni, 10. ve 11. Uluslararası İst. Caz Fest., Rat Pack Trio ve İst. Superband, Aydın Doğan Ödül Töreni-İst. Superband, 12. Uluslararası İst. Caz Fest., Dianne Reeves – İst. Superband, 13. Uluslararası İst. Caz Fest. - Hi-Jazz yer almaktadır.


İlgili Müzik Bankası Albümleri:

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency