SEZEN CUMHUR ÖNAL

29 Ekim 1938 tarihinde dünyaya geldi.1958 yılında daha 20 yaşında gazeteciliğe başladı ve Tercüman Gazetesi'nde muhabirlik yaptı. 1960'da İstanbul İl Radyosu'nda "Plaklar Arasında" programı ile radyo yayıncılığı hayatı başladı.

Bir diğer radyo programı 'Latin Dünyası' idi. 1985'ten itibaren TRT için efsanevi bir program olan "Müzik Yelpazesi"ni hazırlayıp sundu.

Kendisine Türkçe kullanımından ötürü "Türk Dil Kurumu Onur Ödülü" verilmiştir. Bunun yanında "Devlet Sanatçısı" ünvanıyla onurlandırılmıştır. Fransa ve İtalya hükümetleri tarafından "Sanat Şövalyesi Madalyası" ile ödüllendirilmiştir. (L'Ordre Des Arts Et Des Lettres- Ordine della Stella della Solidarieta).

Türk şarkıcılara yaptığı aranjmanlardan "Aşk Eski Bir Yalan" rekor olan 1 milyon adet satmıştır ve şarkıya 2 film çekilmiştir. Eserin aranjmanı orijinalinden daha fazla satmıştır. "Melankoli Ne Güzelsin" bir İtalyan şarkıcının plağa okuduğu ilk Türkçe şarkıdır. "Kalbim Bir Pusula" (Taka Takata), "Deli Kalbim" , "Seni Bekliyorum", "Esmerler Başkadır", sanatçının çok sayıda aranjmanından birkaçıdır.

Birlikte çalıştığı şarkıcılar, "Peppino di Capri", " Mina", "Tony Cuchiara", "Peppino Gagliardi", "Elsa Quatra", "Mario Zelinotti" ve "Luigi Tenco", "Johnny Hallyday", " Patricia Carli", "Tanju Okan", "Berkant", "Özdemir Erdoğan", "Selçuk Ural", "Ertan Anapa", "Kamuran Akkor", "Ayten Alpman", "Füsun Önal", "Rana Selçuk Alagöz", "Mehmet Taneri", "Yavuz Özışık", "Nilüfer" ve "Mavi Çocuklar" olarak özetlenebilir.

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency