KERİM ÇAPLI

1949'da İzmir'de doğan Çaplı'nın babası Erdoğan Çaplı müzisyen, annesi Azra Gün de opera sanatçısıydı. İlk müzik çalışmalarına babasının konserlerinde bongo çalarak başladı. 

ABD’ye taşındığı dönem farklı gruplarda müzisyenlik yaparak ilk beste çalışmalarını ortaya koymaya başladı. The Monkees'in 1967 turuna Kerim Çaplı ve grubunu dahil edilmeleriyle daha da tanınmaya başladılar. Bu turnede Jimi Hendrix ile tanışıp, beraber çalma şansına erişti. 1968'te grup ilk ve tek albümleri Captain Nemo'yu çıkardı. 

1967'deki The Monkees turnesinde grup lideri Davy Jones ile tanışan Çaplı, grubun 1967 tarihinde çıkan albümü Pisces, Aquarius, Capricorn & Jones Ltd.'de "Hard to Believe" şarkısının yazımına katılıp, enstrümanları çaldı. The Monkees ile aniden aldığı Türkiye’ye dönüş kararına kadar uzun süre birlike çalıştı. 

Türkiye'ye döndüğü gibi askere gittikten sonra müzik çalışmalarına devam etti. MFÖ, Seyyal Taner, Nükhet Duru, Orhan Atasoy, Umay Umay ile beraber çaldı. Son yıllarında son bar grubu Blue Blues Band'de bateri çaldı. İstanbul başta olmak üzere, Ankara'da ve Türkiye'nin güney kıyılarındaki turistik merkezlerde konserler verdi.

2 Kasım 2004'te hayatını kaybetti.

2017'de çekilen Blue isimli belgesel filmle Yavuz Çetin'le birlikte hayatları, müzikal performansları, trajik sonları, tanıklıklar ve orijinal kayıtlarla gösterime sunuldu. 2018 yılında ise tüm enstrümanlarını kendi çaldığı, söz ve müziklerin kendisine ait olduğu ve yaşamında çıkaramadığı albümü, Kerim Çaplı Project Kayıp ismiyle Arpej Yapım etiketiyle dinleyicisiyle buluştu. Albümün proje yürütücülüğünü sanatçının oğlu Ahmet Çaplı üstlendi.

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency