HAKKI BULUT

Türk ses sanatçısı, besteci ve söz yazarı Hakkı Bulut, 3 Şubat 1945'te, Tunceli'de doğdu. Adana Erkek Lisesi mezun olduktan sonra dışardan Adana Öğretmen Okulu'nu bitirdi. Öğretmenliğe başladığı bu yıllarda babasının saz çalmasının etkisi ve müziğe küçük yaşta olan ilgisi sebebiyle müzikle de uğraştı.

1967 yılında ilk plak çalışmasını yaptı. Leylam isimli ilk plağında Orhan Gencebay ve Arif Sağ kendisine bağlama çalarak eşlik ettiler. 1969 yılında Adana'da yapılan Altın Ses müsabakasında birincilik almasının ardından ikinci plak çalışmasını yaptı ve hemen akabinde yine güfte ve bestesi kendisine ait olan İkimiz Bir Fidanız isimli eserini (1969) okudu. Daha sonra bu eseri müsaade vererek Tülay Özer, İbrahim Tatlıses, Kamuran Akkor gibi onlarca sanatçının seslendirmesine olanak tanıdı.

Sanatçı bu yıllarda yaptığı başta Ben Buyum, Falcı, Ben Köylüyüm, Dokunmayın Dünyama gibi eserlerle bugünkü arabesk müziğinin ilk temellerini 1969 yıllarında atanlardan biri olarak bu güne kadar 18 tane 45'lik Plak, 60 tane Albüm çalışmasına imza attı. Beste ve güftesi kendisine ait olan 900'den fazla eseri bulunmaktadır. Sanatçı 6 Altın Plak, 1 Altın CD ve Ben Tövbemi Geri Aldım, Son Mektup isimli Long Play çalışması ile Altın Long Play ödülünü almış olup çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından defalarca ödüle layık görülmüştür.

1988 yılında arabesk müzikteki bazı olumsuzlukları eleştirenler, Kültür Bakanlığınca ve ülkede yarattığı olumlu olumsuzlukları incelenmek amacı ile Kültür Bakanlığının tertiplediği kongrede konuşmacı olarak bulunan Hakkı Bulut'tan arabesk bir parça (örnek olması amacı ile) istedi. Sanatçı piyasaya çıkardığı Seven Kıskanır albümünden Seven Kıskanır isimli bestesini Esin Engin ile beraber aranjesini gerçekleştirerek "Seven Kıskanır" isimli şarkısını bakanlığa sundu. Bu eserle ilk kez TRT'nin kapıları resmi olarak Hakkı Bulut'a açıldı. Şarkı, TRT ekranlarında halka ve A.K.M.' de (Atatürk Kültür Merkezi) basına sunuldu.

Sanatçının 12 tane sinema filmi ve 2015 itibariyle de 60 albümü bulunmaktadır.

Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun

TEL: (90 - 212) 281 08 00 - 01
FAKS: (90 - 212) 281 08 02
İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU CAD. 37 - 4
SEYRANTEPE 34418 İSTANBUL

E-posta adresinizi bırakarak bizimle bağlantıda kalabilirsiniz.

Copyright 2016 by Muzikotek

1MM Agency